Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Industriada 2016 - 400 atrakcji i 90 tys. odwiedzających

Symfonia hutnicza na rozgrzewkę, wyjątkowe pieśni górnicze na finał. A pomiędzy nimi prawie 400 bezpłatnych wydarzeń i tysiące zwiedzających. Tegoroczna INDUSTRIADA udowodniła, że przemysłowe legendy potrafią napędzać nie tylko mieszkańców województwa śląskiego.

Rok temu, na prośbę wielu uczestników, wydłużono święto Szlaku Zabytków Techniki o wydarzenia odbywające się już w piątkowy wieczór. To tak zwany „rozruch maszyn”. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Imprezy „rozruchowe” odbywały się w tym roku w  Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu. Wszystkie wydarzenia tworzono z myślą o przemysłowych legendach – motywie przewodnim INDUSTRIADY. Wszystkie cieszyły się ogromną popularnością. Dość powiedzieć, że choć organizatorzy przygotowali aż 2500 bezpłatnych wejściówek na Symfonię hutniczą w Czeladzi, to chętnych i tak było dużo więcej. Podobnie było i w innych miastach na czele z siemianowickim Parkiem Tradycji, który przygotował między innymi koncert grupy Dżem wzbogacony o industrialne wizualizacje.

Nowe zasoby historyczne w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej powiększyły się o blisko 52 tys. publikacji, utworzonych w ramach dwóch projektów sfinansowanych w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+, priorytet Digitalizacja.

Oba realizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach projekty to etapy długofalowego programu formowania pełnej kolekcji śląskich czasopism regionalnych z XIX i XX wieku. Są one udostępniane w Internecie jako unikalna baza źródłowa dla naukowców, studentów, miłośników historii regionu, pracowników instytucji kultury i globalnej publiczności.

Laury dla twórców kultury

Znamy zdobywców nagród Marszałka Województwa Śląskiego!

Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie przyznania nagród Marszałka w dziedzinie kultury. Są to nagrody artystyczne, nagrody dla młodych twórców, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, a także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.

Oficjele zachwyceni nowym Muzeum Śląskim

Nowy gmach Muzeum Śląskiego miejscem dialogu

Pierwsza połowa drugiego dnia festiwalu otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego należała do gości specjalnych, którzy w liczbie około 300 osób wysłuchali wykładu inauguracyjnego, a następnie wspólnie z kuratorami zwiedzili wystawy. „Jest to dzień oficjalnie rozpoczynający nowoczesną historię Muzeum Śląskiego w miejscu, które odzwierciedla historię XIX i XX-wiecznej Polski i Europy, a teraz chce być miejscem dialogu z przeszłością i teraźniejszością” – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, witając przybyłych oficjeli.

Nie żyje Jan F. Lewandowski

  

Z wielkim smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość, że zmarł nasz Kolega

Jan F. Lewandowski - Redaktor Naczelny Kwartalnika Fabryka Silesia.

 

 

Pogrążeni w żalu

Dyrekcja i Pracownicy 

Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach                                           

 

Szanowni Państwo,

Informujemy, że pogrzeb zmarłego w dniu 11.06.2015 r. Jana F. Lewandowskiego odbędzie się w dniu 16.06.2015 r. o godz.13.00 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach, ul. Murckowska.

 
 
 

Kwiaty na kamieniach - Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej w Bytomiu

Zapraszamy na XXVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, w którego współorganizację włączył się Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Festiwal odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca 2018 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 16 maja 2018 roku!

RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download