Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

Zapraszamy na wystawę Muzeum Zagłębia w Będzinie „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która odbędzie się 3.10.2018 – 2.12.2018 w Pałacu Mieroszewskich w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Zagłębia w Będzinie. 

Historyczna Jaćwież to kraina położona na terenach od linii Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie po koryto rzeki Niemen na północy i wschodzie i dorzecze Biebrzy na południu. W okresie wczesnego średniowiecza była zamieszkiwana przez Jaćwingów – najpotężniejsze z plemion pruskich. Jaćwiescy wojownicy konni często pojawiali się w źródłach pisanych z epoki jak choćby w kronikach staroruskich, pismach Piotra z Dusburga czy u Wincentego Kadłubka. Jednakże klęski wojenne zadane przez sąsiadów doprowadziły do znacznego wyludnienia krainy, która w rezultacie uległa w XV w. podziałowi między zakon krzyżacki i księstwo litewskie. I tak potężne niegdyś plemię popadło zwolna w zapomnienie. Sytuację tą odmieniły prowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne. Jednym z ich plonów jest ekspozycja: „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która w nadchodzących miesiącach będzie prezentowana w naszym muzeum. Na wystawie zobaczymy broń, ozdoby a także przedmioty codziennego użytku, którymi przed wiekami posługiwali się przedstawiciele tego wojowniczego plemienia. Dzieje badań nad Jaćwingami i powstania samej ekspozycji przybliżą Państwu kuratorzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie podczas wernisażu wystawy, który odbędzie się 3 października o godz. 17.00 w Pałacu Mieroszewskich. Serdecznie zapraszamy.


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download