Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Świątynia 2" - najnowsza publikacja Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

Światło dzienne ujrzał nowy, dziewiąty już tom „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego" zatytułowany „Świątynia 2”, a oscylujący wokół tematyki konserwacji zabytków sakralnych naszego województwa w ostatnich kilkunastu latach. Redaktorem tomu jest Irena Kontny, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Książka została wydana przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Książkę można kupić w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach w cenie 20 zł.„Świątynia 2” stanowi kontynuację, wydanego w ubiegłym roku, tomu „Świątynia”. W najnowszej publikacji omówione zostały prace i odkrycia przeprowadzone w kościołach: św. Barbary w Strumieniu, św. Idziego w Zrębicach, św. Jerzego w Cieszynie, św. Marcina w Starych Tarnowicach, św. Marcina w Ćwiklicach, św. Jerzego w Gliwicach – Ostropie, Wszystkich Świętych w Gliwicach, Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego w Boronowie i Świętej Trójcy w Będzinie. Podjęta została także tematyka: naprawy zniszczeń sosnowieckiej katedry po pożarze w 2014 roku, transferu kapliczki kubaturowej w Sosnowcu – Niwce, częściowej rekonstrukcji malowideł E. Noellnera w auli Akademii Muzycznej w Katowicach, badań w kaplicy pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej, ikonografii ołtarza w tej kaplicy, przeszłości dworu w Zabrzu Mikulczycach, domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Bielsku Białej oraz Golgoty Ojczyzny przy kościele mariackim w Katowicach.
- Szczególną uwagę zwróciłabym na odkrycie gotyckiej polichromii w kościele św. Jerzego w Gliwicach – Ostropie, kompleksowe prace konserwatorskie przywracające do funkcjonowania zamknięty kościół w Ostropie. Z badań natomiast podkreśliłabym przede wszystkim znaczenie tych, dotyczących dworku w Zabrzu Mikulczycach, który to okazał się być najstarszym obiektem architektonicznym w Zabrzu oraz badań dendrochronologicznych kilku obiektów drewnianych, dzięki którym okazało się że najstarszym kościołem drewnianym na Śląsku jest świątynia w Ćwiklicach – podkreśla Irena Kontny.

W nowym wydawnictwie swoje artykuły publikują także: Irena Kontny ("Ogień i woda. Naprawa zniszczeń katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu po tragicznym pożarze w 2014 roku) i Ewa Caban ("Ikonografia ołtarza w kaplicy Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej) z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download