Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

10. Sesja konserwatorska - TRANSPORT

„Transport” – to temat przewodni i tytuł sesji konserwatorskiej, organizowanej przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Sesja odbędzie się w siedzibie Instytutu przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach 22.10.2018 od 10.00 do 14.30. Zapraszamy! Wstęp wolny.

W ramach sesji zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków” oraz promocję kolejnego, dziesiątego już, tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”.
Wydarzenie objęte jest patronatem 
Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.  

PROGRAM: 
10:00
• Oficjalne otwarcie
• Wręczenie nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków”

10:30
• Michał Glosz „Sztolnia Królowa Luiza - wyzwania i problemy przy realizacji projektu”
• Tomasz Kopeć "Kolej Wąskotorowa w Rudach - wczoraj i dziś"
• Cezary Orzech „Rozwój pasażerskiego ruchu lotniczego na Śląsku”

12:00 – 12:40 Przerwa kawowa 

12:40 
• Dominik Mączyński „Drewno z lasu na budowę”
• Jacek Jakubek „Dworzec kolejowy Sosnowiec-Maczki - wpływ prac remontowych na odkrycie nowej historii budowlanej”
• Aleksander Kopia „Velo Silesia – wykorzystanie nieczynnych linii kolejowych na trasy rowerowe” 

14:00
Promocja 10. tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego” pt. „Transport”

Motywem przewodnim sesji i publikacji jest transport. Wiodący temat traktowany jest bardzo szeroko – poczynając od budynków, budowli i infrastruktury związanej z transportem lądowym (drogowym, kolejowym, rurociągowym, podziemnym, naziemnym…) wodnym i powietrznym, poprzez środki transportu (samochody, tramwaje, rowery…), a kończąc na wpływie transportu na osadnictwo, rozwój gospodarki, przemysłu itp. Referaty dotyczyć będą m.in. prac związanych z udostępnieniem do ruchu turystycznego Sztolni Królowa Luiza, działalności Kolei Wąskotorowych w Rudach czy rozwoju ruchu lotniczego na Śląsku.
10. tom Wiadomości Konserwatorskich jest okazją do podsumowań, jak również do… zmiany szaty graficznej wydawnictwa. W publikacji oprócz wielu interesujących artykułów dotyczących różnorodnych aspektów transportu, zawarty będzie między innymi spis artykułów, które ukazały się w tomach 1-9, a także informacje o ciekawszych odkryciach na terenie województwa śląskiego (dekoracja malarska w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku oraz wzorce dla fresków sklepiennych w kościele pw. św. Św. Andrzeja Apostoła i Barbary w Częstochowie) oraz wykaz ważniejszych prac konserwatorskich prowadzonych na terenie województwa śląskiego przy zabytkach wpisanych do rejestru.
Autorami artykułów są osoby zajmujące się na co dzień zawodowo problematyką dziedzictwa kulturowego: pracownicy służb konserwatorskich, urzędów miast, uczelni i instytucji kultury.

 


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download