Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

EtnoŚląskie+ - Szczekociny - fenomen dziedzictwa

27 października 2018 roku Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach, Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, Urząd Miasta i Gminy w Szczekocinach oraz „Echo Szczekocin” zapraszają na konferencję „Szczekociny – fenomen dziedzictwa”, połączoną z warsztatami teoretyczno-szkoleniowymi dla lokalnej społeczności pt. „Debata wokół przyszłości dziedzictwa”. Wydarzenie odbędzie się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej / Szczekocińskiej Izbie Regionalnej w Szczekocinach przy ulicy Spacerowej 12. 

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane trzy tematy dotyczące stanu zachowania założenia parkowego Urszuli Dembińskiej, historycznych przekazów opartych na inwentarzach kościelnych starej plebanii w Szczekocinach oraz zapomnianej sztuki toczenia siwaków Eugeniusza Caban. Każdy z tematów dotyka zagadnień zachowania i podejścia do ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego Szczekocin. 

Konferencja połączona z debatą ma na celu wypracowanie rozwiązań wspierających działania na szczeblu lokalnym, a skupionych wokół ochrony i promocji dziedzictwa Szczekocin. Tak ważne dla miasta symbole – pałac, plebania siwaki – mogą zniknąć bezpowrotnie z krajobrazu kulturowego miejsca. 

PROGRAM:

27.10.2018 

16.00 - 17.15 - wykłady: 
Martyna Walker, Szczekociny. Arkadyjskie ustronie Urszuli Dembińskiej

Aleksandra Goniewicz, Stara plebania - skansen przeszłości 

Danuta Cholewa - Sztuka toczenia. Siwaki Eugeniusza Cabana 

17.15 - 17.30 - przerwa 

17.30 - 19.00 - warsztaty - część teoretyczno-szkoleniowa
Debata wokół przyszłości i dziedzictwa Szczekocin 

Projekt ma integrować pokolenia wokół problemu dbania o wspólne dziedzictwo poprzez spotkania, edukację oraz popularyzację wiedzy w sposób przystępny, wskazywać na istniejące narzędzia prawne zmierzające do ochrony dziedzictwa. 

Konferencja rozpoczyna się o 16:00. Podczas warsztatów udostępniony będzie folder „Ulica Senatorska”. Posumowanie warsztatów oraz wnioski zostaną opublikowane w lokalnym miesięczniku „Echo Szczekocin”.

Projekt EtnoŚląskie+ realizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach ze środków Narodowe Centrum Kulturyw ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Wydarzenie objęte jest patronatem Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

 


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download