Zapraszamy na cykl dziesięciu spotkań, w trakcie których poznamy podstawy JĘZYKA ESPERANTO, kulturę esperancką i esperantystów z różnych stron świata.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralna 4 (I piętro). Wstęp wolny.
ESPERANTO to najbardziej rozpowszechniony na świecie język pomocniczy stworzony przez Ludwika Zamenhofa – lekarza okulistę urodzonego w Białymstoku. Jako datę powstania przyjmuje się rok 1887, kiedy ukazał się pierwszy podręcznik tego międzynarodowego języka. Od tego czasu esperantyści wytworzyli swoistą kulturę z elementami materialnymi i niematerialnymi, bazującą na idei łączenia ludzi ponad narodami.
Esperanto to sprawdzone, użyteczne i neutralne narzędzie komunikacji. Jest jasne, proste a jednocześnie niezwykle bogate, co umożliwia przekazywanie skomplikowanych treści. Esperanto jest językiem żywym – sprawdza się nie tylko w utworach literackich czy poezji, ale również w trakcie międzynarodowych festiwali i kongresów.
W 2014 roku esperanto jako nośnik kultury esperanckiej zostało wpisane na KRAJOWĄ LISTĘ NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA.