Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Premiera nowej płyty Grzegorza Płonki „Vox ex Silesia”

Zachęcamy do zakupu nowej płyty Grzegorza Płonki - propagatora rodzimych pieśni, zwanego śląskim bardem. Płyta „Vox ex Silesia", na której znajduje się 13 autorsko zaaranżowanych pieśni ze zbioru Juliusa Rogera „Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku", jest próbą wpisania się w muzyczny nurt, mający swe korzenie w twórczości ludowej i równocześnie - otwarciem się na różnorodne muzyczne inspiracje, mogące wzbogacić artystyczny przekaz pierwowzoru. Artysta nagrał płytę z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Altra Volta (w składzie: Jacek Dzwonowski, Leszek Sojka, Aleksandra Marko-Lech, Michał Lech) oraz Tomasza Drozdka (T.ETNO).

Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego

Oddajemy w ręce fanów industrialu najnowsze wydanie Przewodnika po Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. To kompendium wiedzy o 42 obiektach dawnego przemysłu z 26 miejscowości naszego regionu. Kieszonkowe wydawnictwo idealnie sprawdzi się w czasie wycieczek i pozwoli na odkrycie fascynujących historii związanych z rewolucją przemysłową. Przewodnik można nabyć w sklepie stacjonarnym przy ulicy Teatralnej 4, a także w sklepie internetowym - KUP TERAZ!

 

Szkoła reportażu dla młodzieży

Dołącz do projektu! To wyzwanie dla Ciebie jeśli chcesz:

  • znaleźć się w zespole młodych ludzi, którzy wnikliwie poznają świat i uczą się go opisywać;
  • uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wybitnych twórców reportażu (m.in. Ewę Winnicką, Pawła P. Reszkę, Magdalenę Kicińską, Olgę Gitkiewicz);
  • stworzyć własny reportaż i publicznie go zaprezentować
  • poznać ciekawe organizacje społeczne i ludzi z województwa śląskiego;
  • wziąć udział w wizytach studyjnych i wycieczkach tematycznych o charakterze reporterskim;
  • przeżyć niezwykłą przygodę.

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy do 8 marca 2019 roku przesłać anonimowe zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W treści maila uzasadnij, dlaczego chcesz wziąć udział w projekcie szkoły reportażu. 

Dzień kobiet na Teatralnej - koncert muzyki hiszpańskiej

8 marca 2019 roku o 17.00 Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zaprasza na pełen ekspresji koncert muzyki hiszpańskiej  „QUERER... DOTYKAJĄC FLAMENCO”. Wystąpią: Izabella Tarasiuk-Andrzejewska (śpiew), Przemysław Hałuszczak (gitara flamenco), Andrzej Mazurek (cajon oraz instrumenty perkusyjne).

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA. W dniu koncertu - od 16.00 przy wejściu głównym będziemy rozdawać BEZPŁATNE ZAPROSZENIA.

UWAGA! Polifonie z Marcelem Sławińskim ODWOŁANE

Niestety, z przykrością informujemy, że Polifonie zaplanowane na 15.02.2019 roku zostają odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.

Pan Marcel Sławiński na pewno odwiedzi nasz Instytut w innym terminie, o którym będziemy informować.

Na piątkowe popołudnie mamy alternatywę - zapraszamy na 15 lutego Piątek z Wikipedią!

"Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989) - nowa publikacja już w sprzedaży

 

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przedstawia publikację autorstwa Ireny Kontny pt. „Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)”, która zainicjowała nową serię ZIEMIA – CZŁOWIEK – DZIEŁO, dotyczącą artystów, których życie i twórczość związane są z terenem województwa śląskiego. W 2019 roku planowane jest wydanie kolejnej książki z tej serii. 

 

Zachęcamy do odwiedzin sklepu stacjonarnego przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach, a także do sklepu internetowego – KUP! Cena publikacji: 35 zł. 

Polifonie: spotkanie z Wojciechem Ginko

22 lutego 2019 roku o 17.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu Polifonie, które odbędzie się w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4. Wstęp wolny!

Gościem Polifonii w lutym będzie Wojciech Ginko – autor książki "Jeździecka Dolina Zbrosławice, czyli o koniach, ludziach i PRL-u". Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak. 

Premiera książki pt. "Filmowe przestrzenie Górnego Śląska"

Jest już dostępna publikacja pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa – „Filmowe przestrzenie Górnego Śląska”. Tym razem nasz region możemy zobaczyć z perspektywy filmoznawców i pasjonatów kina. Dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych – publikacja jest dostępna nieodpłatnie (w ograniczonym nakładzie), więcej informacji poniżej.

Karnawał na Teatralnej

Serdecznie zapraszamy na karnawałowy koncert najpiękniejszych melodii operetkowych i musicalowych, który odbędzie się 8 lutego 2019 roku o 17.00 w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wystąpią: Gabriela Silva, Agata Moll oraz Oskar Silva wraz z gośćmi.

RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download