Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Śląskie od kuchni już w sprzedaży!

„Śląskie od kuchni” już w sprzedaży w sklepie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. KUP TERAZ! 

Kuchnia jest bez wątpienia najpiękniejszym prezentem, jaki stary świat może podarować nowemu. Prawdziwym imperium zmysłów, który jak wszystkie imperia ma swój początek, apogeum oraz zmierzch – żadne z tych, co kiedyś lśniły blaskiem nie przetrwały inaczej jak tylko w zabytkach. W pewien sposób produkty tradycyjne są takim szczególnym przypadkiem zabytków. Tym bardziej cennym, że wciąż żywym, a wręcz jadalnym, bez metki NIE DOTYKAĆ. Produkty tradycyjne są ukrytym w starych recepturach śladem przeszłości. Ślady czterech subregionów województwa śląskiego zostały zebrane i wydane w publikacji „Śląskie od kuchni” prowadząc czytelnika po interesujących zakątkach naszego regionu.

Warto również dodać, że publikacja została nagrodzona w 13. edycji konkursu Śląska Rzecz, organizowanym przez Zamek Cieszyn, w kategorii grafika użytkowa. Za projekt i skład publikacji odpowiada Matylda Sałajewska. 

Wyjątkowość tego wydawnictwa opiera się przede wszystkim na jego uniwersalności. „Śląskie od kuchni” jest to nie tylko książka kucharska, na którą składa się 141 produktów wpisanych na krajową Listę Produktów Tradycyjnych, ale również przepełniony anegdotami, faktami i pysznymi zdjęciami przewodnik po tradycjach i kulturze regionu. Wychodzi ona naprzeciw współczesnym konsumentom, którzy poszukują w kuchni źródeł tożsamości i kultury stawiając na produkty lokalne, kultywujące tradycję.

Projekt publikacji nawiązuje do tradycyjnego zeszytu, symbolizując notowane przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Uzupełnieniem jest typografia, czerpiąca z polskiej kultury wizualnej, powojennego wzornictwa druku. W publikacji nie brakuje fotografii autentycznych produktów i potraw, przygotowanych na specjalnych sesjach zdjęciowych.

Praktyczność zastosowania w kuchni jest niezwykle istotna, dlatego publikacja została podzielona na cztery zeszyty (odpowiadające kolorystyce Województwa Śląskiego: żółty: przepisy „Z chaty i familoka”; zielony: przepisy „Z pól, sadów i lasów”; niebieski: przepisy „Z pokotów, gór i jezior”;  czarny: przepisy „Z pieca i piekarnika”), które można zawiesić na haczykach, co ułatwi użytkowanie.

Projekt graficzny i skład: Matylda Sałajewska / opracowanie tekstów: Jadwiga Kocur

---

Książkę można kupić w sklepie stacjonarnym przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach oraz w sklepie internetowym: KUP TERAZ!

Cena: 49 zł / od 19.12.2018 do 1.01.2019 (włącznie): 40 zł (rabat 9 zł)


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download