Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989) - nowa publikacja już w sprzedaży

 

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przedstawia publikację autorstwa Ireny Kontny pt. „Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)”, która zainicjowała nową serię ZIEMIA – CZŁOWIEK – DZIEŁO, dotyczącą artystów, których życie i twórczość związane są z terenem województwa śląskiego. W 2019 roku planowane jest wydanie kolejnej książki z tej serii. 

 

Zachęcamy do odwiedzin sklepu stacjonarnego przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach, a także do sklepu internetowego – KUP! Cena publikacji: 35 zł. 

 

Publikacja autorstwa Ireny Kontny przedstawia sylwetkę Ludwika Konarzewskiego - juniora, malarza, rzeźbiarza i pedagoga plastycznego. W 2018 roku przypadała 100. rocznica urodzin tego interesującego twórcy. 

 

Wydawnictwo stanowi praktycznie pierwsze opracowanie monograficzne sylwetki artysty oraz dzieł, które stworzył. Nazwisko Konarzewskich na trwałe wpisało się w życie artystyczne Śląska. Znana i opisana jest sylwetka pierwszego przedstawiciela tego rodu – Ludwika seniora (1885–1954). Niejako w cieniu ojca pozostał Ludwik junior (1918–1989) – malarz, rzeźbiarz oraz pedagog artystyczny. Był człowiekiem o zacięciu społecznikowskim, który wprowadził w arkana sztuki wielu młodych górali z Istebnej oraz Górnoślązaków z robotniczych osiedli z okolic Rybnika. Pozostawił po sobie wiele ponad tysiąc obrazów olejnych, różnego rodzaju rzeźby oraz kilkanaście monumentalnych kompozycji, które można zobaczyć w przestrzeni publicznej oraz w budowlach sakralnych. Jednakże artysta najpełniej odnalazł własny, artystyczny sposób wypowiedzi w portrecie i pejzażu. Spośród ponad tysiąca dzieł, jakie miał w swym dorobku, do najciekawszych zaliczają się niewielkie krajobrazy i miniatury portretowe, na których widnieją wizerunki członków najbliższej rodziny artysty.

 

 

 

 


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download