Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kwiaty na kamieniach - Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej w Bytomiu

Zapraszamy na XXVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, w którego współorganizację włączył się Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Festiwal odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca 2018 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 16 maja 2018 roku!

Industriada 2016 - 400 atrakcji i 90 tys. odwiedzających

Symfonia hutnicza na rozgrzewkę, wyjątkowe pieśni górnicze na finał. A pomiędzy nimi prawie 400 bezpłatnych wydarzeń i tysiące zwiedzających. Tegoroczna INDUSTRIADA udowodniła, że przemysłowe legendy potrafią napędzać nie tylko mieszkańców województwa śląskiego.

Rok temu, na prośbę wielu uczestników, wydłużono święto Szlaku Zabytków Techniki o wydarzenia odbywające się już w piątkowy wieczór. To tak zwany „rozruch maszyn”. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Imprezy „rozruchowe” odbywały się w tym roku w  Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu. Wszystkie wydarzenia tworzono z myślą o przemysłowych legendach – motywie przewodnim INDUSTRIADY. Wszystkie cieszyły się ogromną popularnością. Dość powiedzieć, że choć organizatorzy przygotowali aż 2500 bezpłatnych wejściówek na Symfonię hutniczą w Czeladzi, to chętnych i tak było dużo więcej. Podobnie było i w innych miastach na czele z siemianowickim Parkiem Tradycji, który przygotował między innymi koncert grupy Dżem wzbogacony o industrialne wizualizacje.

Nowe zasoby historyczne w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej powiększyły się o blisko 52 tys. publikacji, utworzonych w ramach dwóch projektów sfinansowanych w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+, priorytet Digitalizacja.

Oba realizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach projekty to etapy długofalowego programu formowania pełnej kolekcji śląskich czasopism regionalnych z XIX i XX wieku. Są one udostępniane w Internecie jako unikalna baza źródłowa dla naukowców, studentów, miłośników historii regionu, pracowników instytucji kultury i globalnej publiczności.

Laury dla twórców kultury

Znamy zdobywców nagród Marszałka Województwa Śląskiego!

Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie przyznania nagród Marszałka w dziedzinie kultury. Są to nagrody artystyczne, nagrody dla młodych twórców, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, a także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.

Informacja

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 24 oraz 31 grudnia 2015 r., Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy!

Oficjele zachwyceni nowym Muzeum Śląskim

Nowy gmach Muzeum Śląskiego miejscem dialogu

Pierwsza połowa drugiego dnia festiwalu otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego należała do gości specjalnych, którzy w liczbie około 300 osób wysłuchali wykładu inauguracyjnego, a następnie wspólnie z kuratorami zwiedzili wystawy. „Jest to dzień oficjalnie rozpoczynający nowoczesną historię Muzeum Śląskiego w miejscu, które odzwierciedla historię XIX i XX-wiecznej Polski i Europy, a teraz chce być miejscem dialogu z przeszłością i teraźniejszością” – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, witając przybyłych oficjeli.

Wesołych Świąt!

 

Życzymy Wam zdrowych i pogodnych

Świąt Bożego Narodzenia.

Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych

napełni Wasze serca spokojem i radością. 

Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka

towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,

a szczere i najpiękniejsze

Bożonarodzeniowe życzenia

spełniają się w każdym momencie.

 

Dyrektor i pracownicy 

Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach

Nie żyje Jan F. Lewandowski

  

Z wielkim smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość, że zmarł nasz Kolega

Jan F. Lewandowski - Redaktor Naczelny Kwartalnika Fabryka Silesia.

 

 

Pogrążeni w żalu

Dyrekcja i Pracownicy 

Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach                                           

 

Szanowni Państwo,

Informujemy, że pogrzeb zmarłego w dniu 11.06.2015 r. Jana F. Lewandowskiego odbędzie się w dniu 16.06.2015 r. o godz.13.00 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach, ul. Murckowska.

 
 
 

Więcej artykułów…

RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download