Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach jest organizatorem wystaw związanych z tradycjami i kulturą regionu. Wystawy można wypożyczyć bezkosztowo, a zainteresowani odpowiadają jedynie za transport i bezpieczeństwo prac. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wystaw. Chętnych do wypożyczenia prac zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Wystawa w Bibliotece Publicznej w Łazach

W styczniu i lutym 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Łazach można oglądać wystawę „Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”, która prezentuje wybraną obrzędowość doroczną i rodzinną, jak również tradycyjne budownictwo z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Fotografie autorstwa Roberta Garstki i Bartosza Gawlika zestawione zostały z archiwalnymi zdjęciami, pozyskanymi od muzealnych partnerów projektu oraz osób prywatnych.

Wystawę można oglądać do 28 lutego w godzinach pracy Biblioteki w Galerii na piętrze. Wstęp wolny, zapraszamy!

 

 

 

Tajemnice czeladzkich kapliczek

Wystawa „Tajemnice czeladzkich kapliczek” powstała w ramach projektu „EtnoŚląskie+” i prezentuje dokumentację czeladzkiego dziedzictwa kulturowego. Zobaczyć na niej możemy fotografie autorstwa Roberta Garstki, przedstawiają one kapliczki i krzyże z Czeladzi.

Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa autorstwa Roberta Garstki i Bartosza Gawlika jest efektem kilkuletniej obecności na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Na wystawę składają się zdjęcia archiwalne (pozyskane od muzealnych partnerów projektu oraz osób prywatnych) i fotografie wykonane współcześnie, prezentujące wybraną obrzędowość doroczną i rodzinną, jak również tradycyjne budownictwo.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie internetowej: www.tropemkolberga.pl

Zajazd na rynku w Sławkowie
Zajazd na rynku w Sławkowie, archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, 1951 rok

Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa jest efektem etnograficznych badań terenowych, które na terenie Zagłębia Dąbrowskiego prowadził Regionalny Ośrodek Kultury (obecnie: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach). Kolekcja gromadzi fotografie przedstawiające tradycyjne budownictwo oraz obrzędowość doroczną i rodzinną Zagłębia Dąbrowskiego. Autorzy fotografii: Bartosz Gawlik oraz Robert Garstka.
Wystawa powstała w ramach realizacji projektu Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”.

Sobótki, Niegowa 2014, fot. R. Garstka

Świat obok nas

Wystawa stanowi fotograficzną dokumentację dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. Kolekcja wprowadza w niezwykły świat obrzędów, rytuałów i zwyczajów. Zdjęcia powstały jako wypadkowa pasji autora - Roberta Garstki i jego fotograficznych poszukiwań oraz pracy w ramach projektów „Regionalny Wirtualny Album Obrzędowy” i „Platforma E-Usług Kulturalnych”, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach (obecnie: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach). Dokumentację filmową prezentacji wystawy można zobaczyć pod linkiem.

fot. Robert Garstka
RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download
Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download