Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Świat obok nas

Wystawa stanowi fotograficzną dokumentację dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. Kolekcja wprowadza w niezwykły świat obrzędów, rytuałów i zwyczajów. Zdjęcia powstały jako wypadkowa pasji autora - Roberta Garstki i jego fotograficznych poszukiwań oraz pracy w ramach projektów „Regionalny Wirtualny Album Obrzędowy” i „Platforma E-Usług Kulturalnych”, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach (obecnie: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach). Dokumentację filmową prezentacji wystawy można zobaczyć pod linkiem.

fot. Robert Garstka

* Wystawie towarzyszyć może autorska prelekcja na temat zwyczajów i obrzędów oraz prezentacja multimedialna.

Dane techniczne:

Ilość planszy: 41 (w tym 1 plansza z opisem wystawy)
Wymiary: 41cm x 63cm
Sposób prezentacji: zdjęcia w ramach drewnianych gotowych do zawieszenia
Plansze zabezpieczone w 4 plastikowych pojemnikach o wymiarach: 43cm wysokość 56cm szerokość 78cm długość, łatwe w transporcie.

O autorze:
Robert Garstka - pracownik Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, fotograf, etnograf, regionalista. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społeczny opiekun zabytków. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury oraz nagrodą Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary i Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim. Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m.in. Istebna zespół Regionalny, Kolędnicy, Od wieńca adwentowego do dożynkowego czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego, Miejsca pamięci w Będzinie. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Pomysłodawca projektu etnograficznego Tropem Kolberga. Współpracował w projektach: Przygotowanie e-informacji kulturalnej gmin i powiatów do integracji z regionalnymi portalami kultury i turystyki województwa śląskiego; Tropem Kolberga; Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego; Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej; Regionalny Wirutalny Album Obrzędowy.

 

 


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Ogólnopolska di...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download