Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa jest efektem etnograficznych badań terenowych, które na terenie Zagłębia Dąbrowskiego prowadził Regionalny Ośrodek Kultury (obecnie: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach). Kolekcja gromadzi fotografie przedstawiające tradycyjne budownictwo oraz obrzędowość doroczną i rodzinną Zagłębia Dąbrowskiego. Autorzy fotografii: Bartosz Gawlik oraz Robert Garstka.
Wystawa powstała w ramach realizacji projektu Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”.

Sobótki, Niegowa 2014, fot. R. Garstka


Dane techniczne:
Ilość planszy: 31
Wymiary: 43cm x 63cm
Sposób prezentacji: zdjęcia w ramach drewnianych gotowych do zawieszenia Plansze zabezpieczone w 4 plastikowych pojemnikach o wymiarach: 43cm wysokość 56cm szerokość 78cm długość, łatwe w transporcie.

O autorach:
Bartosz Gawlik - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pedagog, plastyk, sztukator. Od 2004 r. związany z Muzeum Zagłębia w Będzinie gdzie zajmuje się aranżowaniem przestrzeni muzealnych, projektowaniem graficznym i edytorskim oraz dokumentacją fotograficzną. Jego fotografie reprodukowane były w wielu czasopismach i prasie codziennej (“Nowe Zagłębie”, “Odkrywca”, “Twoje Zagłębie”, “Śląsk”, “Polska Dziennik Zachodni”, “Aktualności Będzińskie”, “Ziemia Będzińska”) oraz wydawnictwach (m.in.: Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej, Monografia Będzina 1536 – 2006, Jan Dorman i Jego Teatr). Autor projektów okładek publikacji dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego, juror konkursów plastycznych, pomysłodawca będzińskiego „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”, projektant form wiklinowych oraz uczestnik Światowego Festiwalu. Swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Robert Garstka - pracownik Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, fotograf, etnograf, regionalista. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społeczny opiekun zabytków. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury oraz nagrodą Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary i Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim. Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m.in. Istebna zespół Regionalny, Kolędnicy, Od wieńca adwentowego do dożynkowego czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego, Miejsca pamięci w Będzinie. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Pomysłodawca projektu etnograficznego Tropem Kolberga. Współpracował w projektach: Przygotowanie e-informacji kulturalnej gmin i powiatów do integracji z regionalnymi portalami kultury i turystyki województwa śląskiego; Tropem Kolberga; Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego; Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej; Regionalny Wirutalny Album Obrzędowy.


RIK Facebook

Rozmiar czcionki

A- A A+

Projekt Śląskie Digitarium Image Decription
loader

Wybrane z naszej galerii

Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie Budow...
Image Detail Image Download
Wernisaż wystaw...
Image Detail Image Download
Szkolenie emocj...
Image Detail Image Download